A Napóra a legősibb időmérő eszköz, amelynek elve azon a megfigyelésen alapszik, hogy az egyes testek árnyékának hossza és iránya a Nap állása szerint alakul.
A legősibb napóra a gnómon: ez egy függőleges tengelyű bot, vessző vagy obeliszk, amely az árnyékát egy vízszintes felületre veti.
Hogyan készítsünk saját napórát egyszerűen?
A legegyszerűbb ha az udvar egy napos, sík területén elsimítjuk a talajt és leszúrunk egy botot függőlegesen a földbe. A bot árnyéka lesz az óra mutatója.
Egy pontos órához igazodva az elsimított talajon negyedóránként jelöljük be a leszúrt rúd árnyékának a helyét.
A napóra leolvasása
Nézzük meg, hogy melyik két időjel közé esik az árnyék, a két jel között becsléssel állapíthatjuk meg, hogy mennyi az idő.
Járólappal, betonnal fedett területre is helyezhetünk napórát. Ehhez mindössze egy kis talapzatba szúrjuk, rögzítjük függőlegesen a pálcát.
(Mi hurkapálcát és egy kis fa téglalapot hasznátunk fel a talapzatnak.)
Az időt pedig óránként krétával rögzítettük a beton felületre.
Ez nyilván nem olyan pontos megoldás, mint az előző, de a célnak így is megfelelt.
Ha hosszabb ideig szeretnénk az órát használni, akkor kréta helyett vízálló festéket használjunk, de akár pl. kövekkel is kirakhatjuk a jeleket.
Papírból is készíthetünk napórát, melyet bárhol használhatunk.
Kisméretű, hordozható napóra készítése
A kisméretű hordozható napóra papírból készül.
Számlapja papírra nyomtatott, skálázott kör-lemez, amelyek sima fa lapra kell felragasztani.
A napórának az árnyékvetője is papírból készült. A háromszög-alakra hajtott papírlapot úgy kell felragasztani a számlap megjelölt helyére, hogy az árnyékvető az alapra merőleges síkban álljon. Ekkor a háromszög felső éle épp 47,5 fokot zár be az alaplappal.
A napóra "üzembe helyezésének" első lépése, hogy olyan helyet keresünk, ahol zavartalanul, tartósan süt a nap.
Ezután a számlapot tartó deszkát kivízszintezzük, majd az árnyékvetőt iránytű segítségével beállítjuk észak-dél irányba.
A tájolást megkönnyíti, hogy a napóra számlapján az órabeosztáson kívül az égtájak is jelölve vannak. Az óra pontossága azon múlik mennyire sikerül jól beállítani a számlapon jelölt É-D irányt az iránytű által mutatott irányba.
Forrás: http://www.ovegesegylet.hu/Cd/5.osztaly/eghajlat.html
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.